|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Autobaterie: kolik toho vydrží a kdy nejvíce trpí?

Autobaterie rozhodně nejsou nesmrtelné a za život automobilu jich vystřídáte hned několik. Podívejte se, kolik toho taková baterie vydrží a kdy nejvíce trpí. Myslíte, že ji skutečně vadí studené starty v mrazech a v teple si libuje?

Životnost baterie se průměrně pohybuje kolem 4 až 5 let. Není úplně výjimkou, že baterie „odejde“ těsně po 2 letech stáří automobilu, v některých, spíše výjimečných,  případech i dříve. Naopak lze najít i baterie s životností 7, 8 a zřídka i více let. Co samotnou životnost baterie nejvíce ovlivňuje?

Do určité míry je rozhodující samotná kvalita autobaterie. Ovšem snad ještě více záleží na jejím využití a stavu samotného automobilu. Základem je alternátor, který baterii dobijí. Správné nabíjení je pro baterii klíčové. Zda je alternátor v pořádku umějí zjistit nejen v servise, ale zvládnou to i chytřejší nabíječky. Velký vliv má samozřejmě i samotné využití. Bude automobil jezdit pouze pár kilometrů po městě, kde se nestihne ani nabít? Bude v létě chráněn proti teplu a v zimě proti extrémním mrazům?

Samotné podmínky mají na baterii ten největší vliv. Každý má zažité, že baterii nejvíce škodí studené straty. Ano, je pravda, že na studený start je potřeba energie a nízké teploty kapacitě baterie příliš nesvědčí, ale zima není největší nepřítel, tím je teplo. Životnost baterie nejvíce zkracují teplé dny, pro mnoho řidičů je to třeba dovolená v Chorvatsku, kde nechají automobil i několik dní na silném slunci. Baterie se nadměrně hřeje, zjednodušeně se speče. Z dovolené ještě odjedete, vysoké teploty startu pomáhají. Baterie dokonce zřejmě vydrží i podzim, ale již první mrazy pro ni mohou být konečné. V mrazu se právě ukáže, zda baterie dokáže udržet kapacitu.

V zimě jsou starty sice náročnější, ale kvalitní baterie je zvládne. Opatrnější byste měli být v létě, kdy baterie může trpět mnohem víc.

Sdílejte
Sdílejte

Tagy: , , , , , ,

Zanechte odpověď

TOPlist