|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Cesta na dovolenou: I auto potřebuje přípravu

Stejně jako běžný člověk potřebuje fyzickou přípravu před vrcholovým sportovním výkonem, i auto potřebuje přípravu před dlouho cestou. Obzvlášť, pokud již není nejmladší a nájezd hlásí 6 cifer. Jak auto před cestou připravit.

Většina lidí zabalí věci, sjedná zdravotní pojištění, přibalí základní léky a vyrazí. Dovolenou vám však může překazit i automobil. Před dlouhou cestou na něj rozhodně nezapomínejte.

Nejsnazší je nechat automobil zkontrolovat v servise. Základem by měly být provozní kapaliny v životnosti. Tedy dodržování výměny oleje a podobně. Zkontrolujte si, zda se již nepohybujete za životností těchto kapalin.

Cestou vás mohou potkat různé trable. Na mnoho z nich vás automobil upozorní. Mezi nejčastější patří například signalizace chladící kapaliny. Pokud se kontrolka rozsvítí, je nezbytné ji zkontroloval, dolít. K tomu je zapotřebí správná směs nemrznoucí kapaliny, ale v nouzi lze použít i obyčejná voda (v takovém případě nezapomeňte na obnovení správného koncentrátu po návratu z dovolené).

Druhou nejčastější signalizací je olej. Zde si však musíte před dolitím pečlivě zkontrolovat specifikaci. Především starší auta mají s olejem problémy, ale i nové vozy mají v toleranci určitý úbytek.

Co dělat když auto nestartuje? Nejčastěji se tak v době dovolených stává vybitou baterií. K vybití může dojít na dovolené, kde auto týden, dva nebo i více stojí, často se do něj chodí a uvnitř svítí žárovky, občas si třeba pustíte rádio a podobně. V takovém případě je možné automobil přes kabely nastartovat a delší jízdou se akumulátor dobije, případně jej rovnou dobijte (po návratu z dovolené je vždy dobré akumulátor zkontrolovat). Další možností nestartujícího vozu je samotný startér nebo další.

Defekt kola patří mezi další časté komplikace. Vozit byste měli náhradní kolo, případně speciální dojezdovou sadu. Následně doporučujeme navštívit pneuservis a to i v zahraničí, opravy nebývají extra drahé. Pokud nejste schopni kolo vyměnit, zavolejte si asistenční službu, máte-li ji uzavřenou i na dovolené.

Zmínit musíme i další nesnáze řidičů na dovolené. Patří mezi ně zabouchnuté klíče (doporučujeme vozit náhradní), natankování nesprávného paliva (především v zahraničí se ujistěte, zda berete správný druh, označení bývají jiná než u nás), prasklé žárovky a porušení dopravních předpisů v zahraničí.

Na cesty do zahraničí si můžete sjednat asistenci a především také doporučujeme nastudovat zahraniční silniční předpisy (placené silnice, maximální rychlosti, umístění vesty nebo povinnost vlastnit měřák testu na alkohol).

Sdílejte
Sdílejte

Tagy: , ,

Zanechte odpověď

TOPlist