|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Kontrolujete tlak v pneumatikách?

Většina řidičů kontrolu tlaku v pneumatikách zanedbává. Většinou tak učiní pouze při výměně zimních kol za letní a opačně. Pokud tuto službu dělá pneuservis, tak majitelé automobilu o tlaku v pneumatikách ani neví. Pojďme se podívat, proč je dobré kontrolovat nahuštění pneumatik aspoň jednou měsíčně.

Automobil se spotřebou kolem osmi litrů s nízký tlakem v pneumatikách (zhruba o 0,6 baru) má horší spotřebu o 0,3 litru na 100 km (u jednotlivých vozů se může lišit, záleží i na jízdním stylu). To znamená ztrátu více než sta korun na tisíci kilometrech. Ovšem mnohem horší je opotřebení samotných pneumatik. Podhuštěné pneu vydrží o 30 procent méně. U pneumatik za 6 000 korun přijdete zbytečně o 2 000 korun.

Ovšem ani vyšší tlak v pneumatikách není vhodný. Výrazně zhoršuje jízdní vlastnosti, pneumatiky se nepravidelně opotřebovávají a komfort jízdy se také výrazně zhorší (tvrdé pneumatiky neztlumí náraz do výmolů, kterých je na českých silnicích více než dost).

Experti doporučují dodržovat výrobcem určený tlak. Zároveň přiznávají, že tlak o 0,1 i 0,2 baru vyšší by neměl nijak významně ublížit. Rozhodně je lepší jemně přefouknout (do 0,2 baru) než podhustit. Pamatujte, že pneumatiky se kontrolují na jízdnou nezahřátých pneumatikách, které nejsou na přímém slunci.

Sdílejte
Sdílejte

Tagy:

2 Odpověďe pro “Kontrolujete tlak v pneumatikách?”

  1. Č.Karlík napsal:

    Dobrý den,chtěl bych se zeptat na huštění pneumatik na Škoda Octavia combi,r.v. 2000,pneumatiky 195/65/15-při doporučeném huštění se zdají podhuštěné.Předek je na 2,3 a zadek na2,2.Děkuji za odpověď. Karlík.

  2. Jiří Vencl napsal:

    Dobrý den,

    obecně platí, že huštěním o 0,1 více rozhodně ničemu neublížíte, spíše naopak (někdo to i doporučuje). Zkuste tedy předek na 2,4 a zadek na 2,3. Dejte nám vědět, zda se problém vyřeši.

Zanechte odpověď

TOPlist