|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Nejsevernější místo Evropy dosaženo na dvě nádrže

Nejseverněji místo Evropy, kam se lze dostat automobilem je Nordkapp. Z Prahy to tam činí 3524 km. Napadlo by vás urazit takovou vzdálenost na dvě nádrže a Octavií? Že to není možné? Přesvědčí vás o tom dva dobrodruzi.

Pod dohledem UAMK vyrazili dva dobrodruzi z Prahy a pokusili se o nemožné. Na dvě nádrže chtěli dojet na Nordkapp a to suchou cestou. Tedy Německo, Dánsko, Švédsko a dále Norskem. K tomuto cíli si vybrali Škodu Octavii GreenLine.

Jak je již z nadpisu patrné, mise se podařila. Octavia měla úctyhodnou spotřebu 2,94 litru na 100 kilometrů. První tankování dokonce proběhlo až ve švédsku po neuvěřitelných 1 800 kilometrech. Cestou je navíc doprovázela častá kontrolka nulové spotřeby. Před Nordkappem a dosažením 71. rovnoběžky jim palubní počítač ukazoval nulový dojezd a to již 138 kilometrů před cílem. Projíždět za tohoto stavu dlouhý tunel, ke konci navíc do kopce, muselo být opravdu pouze pro silné povahy.

Cíl se povedl a řidiči i automobil si zaslouží uznání. Na druhou stranu si neodpustíme kritiku. S Octávií jel ještě jeden automobil, který vezl řidičům všechny věci. Večer Octavii odložili u silnice a druhým vozem jeli do hotelu. Podmínky tak byli uměle dotvořeny a mnohem lépe by to působilo, kdyby byl experiment reálný a Octavia jela bez pomoci dalšího automobilu. Nemůžeme si pomoci, ale je to důkaz, že bez podpory by to nebylo možné a v reálu tedy nelze dojet na dvě nádrže na Nordkapp.

Na závěr trochu zeměpisu, Nordkapp je turisty považován za nejsevernější místo Evropy. Ve skutečnosti to je Nordkynn. Nordkapp je sice severněji, ale jedná se již o ostrov. Pro turisty je dosažení Nordkappu jednodušší (lze se tam dostat autem), a proto jej pasovali na nejsevernější pevninský bod Evropy, i když jím je Nordkynn nacházející se pár kilometrů východněji a i mírně jižněji. Bohužel na Nordkynn nevede cesta a turisté by museli nejsevernější pevninské bod navštívit lodí nebo pěšky se stanem (minimálně dvoudenní výlet nepříjemný terénem).

Sdílejte
Sdílejte

Tagy: , ,

Zanechte odpověď

TOPlist