|
(1 hlasů, průměr: 1,00 z 10)
Loading...Loading...

Povinnost zimních pneumatik 2015/2016

Povinnost zimních pneumatik dělá starosti nejednomu řidiči. Letošní sezónu platí stejné předpisy jako minulý rok. I přesto první sníh i zákon udělující povinnost zimních pneumatik (zimní výbava) nejednoho řidiče nemile překvapí.

Od 1. listopadu do 31. března bude povinná zimní výbava = zimní pneumatiky o minimální hloubce dezénu 4 mm na všech čtyřech kolech (pro automobily do 3,5 t) nezbytné za těchto podmínek:

na komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza

vzhledem k povětrnostním podmínkám by mohla nastat výše zmíněná situace, řidič by měl sledovat předpověď počasí

V místech, kde je značka povinná zimní výbava musíte mít zimní pneumatiky vždy v rozmezí od 1. listopadu do 31. března. Jezdit na drahých a měkkých zimních pneumatikách v úsecích vyznačených značkou zimní výbava je povinné za každého počasí, tedy i ve slunečné dny, kdy se teplota pohybuje nad 15 stupňů.

V případě porušení zákona vám hrozí pokuta 2 000 korun a ztráta jednoho trestného bodu. To donutí přezout většinu řidičů a využívat zimní pneu i ve slunečné, teplé dny.

Letní pneumatiky můžete mít i na sněhu mimo výše zmíněné datum (od dubna do listopadu vás nikdo pokutovat nemůže). Každopádně zimní pneumatiky jsou zodpovědností každého řidiče a je na každém, zda se chce dostat do problémů (nehoda, pojišťovna, pokuta…).

Mnoho médií navíc uvedlo nepravdivé informace. Mohli jste se dočíst, že od 1. listopadu jsou zimní pneu povinné. Ano jsou, ale jen ve výše zmíněných případech.  Při současných teplotách jsou zimní pneumatiky naprosto zbytečné.

Pokud jste ještě nepřezuli a neoctnete se v místech, kde se nachází značka zimní výbava, tak si zjistěte čekací dobu pneuservisů. Sjíždět drahé zimní pneumatiky na sluníčkem rozehřátých silnicích je opravdu zbytečné.

Zákon je poměrně benevolentní k řízení ve velkoměstech. Souvislá vrstva sněhu nebo ledu v Praze a dalších velkých městech zatím rozhodně nehrozí.

Sdílejte
Sdílejte

Zanechte odpověď

TOPlist