|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Rychlost vs. Peníze

Jedete na dovolenou a chcete ušetřit? Základem je cesta, respektive řidič. Dáme vám několik rad, jak ušetřit za pohonné hmoty. V konečném důsledku to může znamenat tisíc až dva tisíce korun úspory a to není špatné, nemyslíte?

V prvé řadě je zde rychlost. Nejen v mém voze jsem vypozoroval, že spotřeba poměrně rapidně roste, když na dálnici zrychlíte z 90 na 110 a následně na 130 km. V konkrétně mém případě mohu jet za 4,6 l/100 km benzínu v případě 90 km/h, při zrychlení na 110 je spotřeba 5,4 l/100 km a u 130 jsem na 6,8 l/100 km. Samozřejmě zde hodně záleží na typu auta a výkonu, ale rostoucí hustota vzduchu s rychlostí platí pro každého. Čistě teoreticky bych snížením dálniční rychlosti o 40 km/h ušetřil na 2 000 Kč asi 1 540 Kč. Osobně jsem zvolil rychlost 110 km/h, takže jsem oproti 130 km/h ušetřil pouze 980 Kč (počítáno při ceně 35 Kč/l).

Na cestě vás zřejmě potkají i kolony. Pokud si myslíte, že budete stát déle než 10 vteřin, vyplatí se motor „chcípnout“ a znovu nastartovat. Na kratší časové úseky to i vzhledem k opotřebení dalších komponentů nemá příliš smysl.

Rozmyslete si také jízdu s klimatizací, pokud není nutná, vypněte ji. Ráno nebo k večeru si zřejmě vystačíte bez ní. Klimatizace může zvednout spotřebu o litr i více na sto kilometrech.

Uspořit můžete i naplánováním cesty Snažte se vyhnout velkým náporům, které vás budou stát čas, nervy a i peníze za pohonné hmoty. V tomto případě je ideální jezdit v noci, kdy jsou silnice prázdné, ale není to pro každého.

Sdílejte
Sdílejte

Tagy: , , ,

Zanechte odpověď

TOPlist