|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Slabá koruna zdraží benzín: Jak jezdit úsporněji

Intervence ČNB ovlivní život každého nás a to nejenom při výměně peněz a cestování do zahraničí. S cenou koruny se ovlivní cena každé zboží a pohonné hmoty nebudou výjimkou.

Spotřeba v zimě

V současné době se navíc teploty pohybují kolem nuly. Zima, zimní pneumatiky a vyšší nároky na elektroniku (vyhřívání oken, zrcátek, topení…) zvyšují spotřebu. Růst cen pohonných hmot tak přichází v nejhorší možném období. Ovšem za cestování nemusíte zaplatit více.

Klidná jízda s předvídáním

Základem je klidná jízda s předvídáním. Pokud sednete do auta v mrazivé dny, můžete ihned vyrazit. Výrobci deklarují, že vůz nepotřebuje běžet na volnoběh. Studený motor má mnohem vyšší spotřebu a při chladných dnech se zahřeje výrazně později. Pocítíte to především při krátkých cestách po městě.

Nezahřátý motor nikdy nevytáčejte do vysokých otáček. Jízda by měla být plynulá, navíc lze počítat i s mrazem a ledem. Při těchto podmínkách je klidná, neagresivní jízda jedinou zárukou bezpečí.

Druhým faktorem je předvídatelnost. Do vesnic plynule dojet, brzdit motorem, plynule zrychlovat a využívat nejvyšší možný (pro motor nezávadný) rychlostní stupeň.

Jízda v zimě zvyšuje spotřebu. Zimní pneumatiky společně se sněhovou pokrývkou zvýší spotřebu minimálně o 0,5 litru, spíše o litr a více na 100 km. Ekonomická jízda je tak jediným způsobem, jak udržet výdaje na pohonné hmoty na uzdě i v zimě.

Sdílejte
Sdílejte

Tagy: , , , , , ,

Zanechte odpověď

TOPlist