|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Vybíráte auto pro ZTP? Poradíme Vám

Schopnost dopravovat se prostřednictvím vlastního auta z jednoho místa na druhé je pro většinu chodících velká výhoda a luxus, pro člověka na vozíku to však může být vcelku zásadní podmínkou. Ne všechna vozidla hromadné dopravy totiž vozíčkářům umožňují pohodlnou dopravu.  Díky výběru vhodného vozidla a kompenzačních pomůcek však nemusí být řízení auta pro vozíčkáře vůbec žádným problémem.

Prvotním rozhodnutím pro výběr auta pro osoby se speciálními potřebami bývá většinou určení toho, jaké úpravy bude na autě nutné provádět. V ideálním případě se vyplatí zkonzultovat vhodný typ karoserie a další nutné specifikace vozu přímo s firmou, která bude vůz následně upravovat. Obecně platí, že mezi nejvhodnější vozy pro tyto úpravy patří české Škodovky, díky své prostornosti např. pro uložení vozíku je oblíbená Škoda Octavia Combi.

Všechny tři základní pedály, tedy spojku, brzdu a plyn je následně u koupeného vozu třeba předělat pro ruční řízení. Možností těchto úprav je několik a záleží vždy na konkrétním řidiči, jaké má požadavky a finanční možnosti. Ne každá firma má s přestavbami pedálů dostatečné zkušenosti, nejlepším řešením tedy bývá nechat si vůz upravit přímo u prodejce vozu. Například Auto ESA umožňuje v rámci speciálního programu Handycar předělání zakoupeného auta přímo v bazaru.

Mezi samozřejmosti patří zároveň také úpravy dveří tak, aby neměl řidič při nástupu a naložení vozíku problém. Škála řešení se pohybuje od namontování posuvných dveří, které jsou snadnější na otevírání, až po různá jeřábová řešení pro nakládání.

Pokud se chystáte auto pro úpravy vybrat poprvé, úplně nejjednodušší pro vás bude konzultace s někým, kdo trpí podobnými problémy a většinu úprav a možností si vyzkoušel na vlastní kůži. Handicapovaní prodejci vám poradí například právě v provozovnách AutoESA, kde si můžete koupit ojeté auto, nechat si ho po konzultaci s odborným prodejcem upravit podle vašich potřeb a následně si ho už jen vyzvednout a odjet domů.

Sdílejte
Sdílejte

Zanechte odpověď

TOPlist