|
(zatím nehodnoceno)
Loading...Loading...

Xenony vs. Žárovky s vysokou svítivostí

Jízda za šera či tmy vyžaduje kvalitní světlomety. Mnoho řidičů se odhodlá k nákladné přestavbě klasických halogenů na xenony. Ovšem vyplatí se tento krok? Není to zbytečně vysoký komfort?

Xenony jsou pro mnoho řidičů lákadlem, bílé světlo je pro většinu příjemnější. Rozdíl je markantní především při přechodu z nekvalitních halogenů. Ovšem co když váš stávající automobil xenony nedisponujete, jaké jsou varianty.

Přestavba na xenony

Originální autorizovaná přestavba se může pohybovat až v desítkách tisíc. Svépomocí ji zvládnete výrazně levněji, za pár tisíc korun. O něco dráž se dostanete v menších servisech. Cena je závislá na vámi vybraných xenonech, servise a samozřejmě modelu vozu.

Přestavba na xenony má často problémy s legislativou, a proto nedoporučujeme používat nehomologované doplňky. To vám může způsobit velké problémy při pojistných událostech (i nezaviněných nehodách). Navíc xenony často dělají problém s elektronikou. Modely, které na xenony nejsou připraveny a obzvláště starší automobily xenony častou „nesnesou.“ Problémy s elektronikou jsou natolik závažné, že mnoho případů se obrátí zpět na halogeny.

Kvalitní xenony stojí skutečně několik (desítek) tisíc a je tedy otázkou, zda se vyplatí. Existuje totiž druhá varianta.

Žárovky s vyšší svítivostí

Pár žárovek za 500 korun, tisíc nebo i více. Dát za „obyčejnou“ žárovku tolik je nemyslitelné, ale co když prodlouží světelný kužel o desítky metrů a světlo bude výrazně bělejší. Tyto žárovky opravdu dělají divy, ale jejich nevýhodou je nízká životnost. Doporučujeme vybírat jen homologované žárovky.

Rada na závěr

S tímto tématem mám hned několik osobních zkušeností. Dva automobily předělány na xenony, třetí s kvalitními žárovkami. A závěr? Xenony jsou super, ale musí být z výroby. S dodělávanými xenony jsou jen starosti, ovšem když fungují, je to radost. V současné době dávám přednost kvalitním žárovkám. I od nich je světlo výrazně světlejší a kužel má delší dosah.

Sdílejte
Sdílejte

Tagy: , , , , ,

Zanechte odpověď

TOPlist